Naturalna historia widzenia: sztuka i nauka widzenia

Od jego powstania nasza Ziemia obróciła się około 1015 razy, tworząc światło i cykl światło-ciemność, prawdopodobnie najsilniejsze selektywne siły działające na ewolucję wszystkich organizmów na planecie. Rośliny chwytają światło słoneczne i zbierają energię, podczas gdy oczy przechwytują światło odbite w celu uzyskania informacji. Wielu naukowców od czasu Arystotelesa zastanawiało się, jak działają oczy, jak różnią się one między gatunkami i jak się rozwinęły. Czytanie książki Simona Ingsa przypomina trochę eklektyczną kolekcję każdego dziwacznego kawałka wiedzy o wizji – z gadatliwym przewodnikiem, który jest głęboko zainteresowany i którego tupot często wydaje się być jedną długą dygresją. Kto wie, na przykład, że Karl von Frisch, który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1973 roku za odkrycie języka pszczół miodnych, był siostrzeńcem Sigmunda Exnera, który słynął z doskonałej analizy widzenia owadów. Albo, że Felix Platter, który napisał ilustrowaną książkę o ludzkiej anatomii w 1588 roku i który pierwszy zrozumiał, że obraz w ludzkim oku został odwrócony, obudził się pewnego ranka podczas wizyty w Austrii, aby znaleźć dziewczyny z regionu, które ustawiły się przed jego domem z prezentami. z własnego moczu, mając nadzieję. . . bezpłatna kontrola od słynnego lekarza z Bazylei. Historyczne, eksperymentalne i porównawcze informacje przeplatają się epizodycznie z anegdotycznymi anegdotami na temat koloru kuchennej ściany autora i rozwojem oczu jego córki – zadumy od czarującego do mulistego, często w zależności od stanu umysłu czytelnika.
Ale ta książka czyta się tak, jak Ings zaplanowano dla niej jako odbicie mojej podróży przez literaturę oka – opowieść o zdumieniu, pomieszaniu i przebłyskach zrozumienia. Ingi obejmują wizję od A do Z i zawiera niezwykle aktualne informacje o tym, co wiemy o widzeniu, o tym, jak je znamy, kto je odkrył i jak do tego doszło. Wstawia uwagi o historycznych uwarunkowaniach odkryć na temat wizji, a także o wpływie filozofii, archeologii, biologii molekularnej i folkloru.
Mimo wielu ważnych punktów, na tym koncie brakuje podstawowego tematu. Soczewki, ważna część ewolucji oczu, nie są dobrze omówione. Fotony są przekształcane w sygnały elektryczne, które mózg może przetwarzać za pomocą rodziny powiązanych fotopigmentów lub opsyn, które ewoluowały przed oczami. Obiektywy są jednak dodatkami zbudowanymi z różnych białek, które są montowane z niezwykłą precyzją. Brakuje też w książce innych ostatnich informacji na temat działania wizji, w tym odkrycia, że istnieje druga droga do łapania fotonów w oczach kręgowców i bezkręgowców. To odkrycie, ważne samo w sobie, pokazuje również, że oczy ewoluowały co najmniej dwa razy, a prawdopodobnie wiele razy. Z drugiej strony bardziej wszechstronny indeks uratowałby moją kopię książki od wielu złożonych stron i karteczek sygnalizujących fragmenty książki, by wrócić do niej i smakować.
Kto będzie chciał przeczytać tę książkę. Każdy, kto chce głębszej wiedzy o tym, jak działa wizja i jest gotów wziąć wiele wątków odkryć i włożyć je w osobistą tkankę zrozumienia.
Russell D. Fernald, Ph.D.
Stanford University, Stanford, CA 94305
edu
[podobne: poradnia psychologiczno pedagogiczna leszno, carbosal, przyporządkuj wymienione prawa człowieka właściwym generacjom ]

Powiązane tematy z artykułem: carbosal poradnia psychologiczno pedagogiczna leszno przyporządkuj wymienione prawa człowieka właściwym generacjom